AMP چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

AMP و تاثیر آن بر سئو سایت یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از کاربران این حیطه را به خود مشغول کرده است. این عبارت در واقع مخفف شده کلمه Accelerated Mobile Pages می باشد که به معنی صفحات موبایلی پرشتاب است. این مورد از سال ۲۰۱۵ توسط گوگل و توییتر طراحی شد تا کاربر بدین وسیله صفحات وب را در گوشی موبایل با سرعت بیشتری مشاهده کند. در واقع این مورد برای رقابت با بزرگ ترین صفحات سایت های مختلف درست شده تا گوگل بتواند با مقالات فوری خود از اپل نیوز و فیسبوک پیشی بگیرد در ادامه نیز باید گفت با بررسی و راه اندازی این مورد می توانید به صورت سریع تری صفحات وب سایت خود را لود نمایید. در واقع پلتفرمی که در نظر گرفته شده است در ارتباط با بهینه سازی سئو وب سایت می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا این موضوع را به صورت مفصل شرح داده و مزایای آن را برای شما بازگو کنیم.

فهرست عناوین:

AMP چیست؟

مزایای استفاده از AMP

بررسی عملکرد AMP

AMP و تاثیر آن بر سئو سایت

فعال سازی AMP در وردپرس

AMP چیست؟

یکی از مهم ترین راهکارهایی که امروزه از آن استفاده زیادی می شود AMP سایت می باشد. از آن جایی که جستجو توسط گوشی های تلفن همراه رونق یافته است شما می توانید از این طریق استفاده بهینه ای برای نمایش صفحات خود داشته باشید. پس بهتر است برای توسعه و ارتقا سرعت سایت خود با نصب چندین پلاگین سرعت سایت خود را بالاتر ببرید. طبق تحقیقات و ببرسی های انجام شده اگر سایتی در گوشی کمتر از سه ثانیه باز نشد و کاربر در انتظار لود آن ماند متاسفانه نمی توان از آن به صورت بهینه ای بهره گرفت زیرا بسیاری از کاربران اگر زمان زیادی منتظر باز شدن یک صفحه بمانند بدون هیچ گونه تردیدی از آن خارج می شوند. بنابراین باید سعی کنید سایتتان در کمترین زمان ممکن بارگذاری شود. به طور مثال توجه داشته باشید که اگر سایت در زمان مناسب نمایش نگیرد و کاربر از آن نارضایتی داشته باشد شما در صفحه های اول گوگل نمایش نمی گیرید و حتی از این سمت هیچ گونه بازخوردی را نخواهید داشت. AMP و تاثیر آن بر سئو سایت به شما کمک می کند تا بتوانید به سمت و سوی پیشرفت روز به روز گام بردارید پس در نظر داشته باشید که با رعایت مواردی که ذکر می شود می توانید بهترین بازخورد را کسب نمایید.

امروزه گوشی ها به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسان می توانند نقش مفیدی را ایفا کنند. طبق آخرین آمارها موارد زیر می تواند تاثیر بسزایی برای نمایش گرفتن سایت ها در گوگل داشته باشد. اگر می خواهید سرعت بارگذاری صفحه وب سایت خود را از لحاظ ثانیه بررسی کنید می توانید با استفاده از GTmetrix بسنجید. هر یک ثانیه تاخیر برای ورد می تواند تا اندازه ای رتبه سایت را با تغییر مواجه کند. به طور مثال اگر یک ثانیه سرعت لود صفحه افزایش پیدا کند تا ۷ درصد امکان نرخ تبدیل یک کاربر عادی به کاربر وفادار کاهش پیدا میکند می یابد. این فناوری به حدی تاثیر گذار می باشد که می توانید از طریق موبایل مخاطبین را به سمت خود جذب کنید. بخشی از این مورد زمانی اتفاق افتاد که ۵۸ درصد دانشجویان با گوشی های خود به سرچ موضوع و محتوای خود پرداختند.

مزایای استفاده از AMP

رتبه بندی در میان سایت های مختلف می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی نمایش سایت شما داشته باشد اما این مورد مستلزم رعایت بسیاری از نکات می باشد که شما با رعایت آن، زمان لود شدن هر یک از صفحات خود را بالاتر می برید. اگر صفحات در زمان مناسب لود شود و کاربر آن ها را مشاهده کند به طبع میزان بانس ریت ( Bounce Rate ) کاهش پیدا میکند و شما می توانید به بهترین شکل ممکن امتیاز صفحه خود را بالا ببرید. بعد از آن اگر مطلب شما پاسخگوی سوالات کاربر باشد به طبع کاربر به بازدید از دیگر صفحات می پردازد تا اطلاعات کامل تری در رابطه با موضوع خود به دست آورد. در ادامه هر یک از مزایای این پلتفرم را به طور کامل مورد بررسی قرار میدهیم.

بالا بردن سرعت لود سایت

از جمله مهم ترین مسائلی می باشد که باید به صورت روزانه آن را چک کنیم و به بررسی هر یک از عوامل وابسته آن بپردازیم. در واقع هر چه این مورد عملکرد مناسب تری داشته باشد قطعا به کاربر خدمات بهتری را ارائه می دهد. هنگامی که سرعت لود بالا باشد کاربر ترغیب می شود تا علاوه بر صفحه مورد نظر، در صورت جذاب بودن محتوا دیگر صفحات را نیز مورد بررسی قرار دهد. در صورتی که سرعت سایت پایین باشد شما نمی توانید سایتتان را در صفحات اول گوگل به نمایش بگذارید. پس سعی کنید این مورد را هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل مورد بررسی قرار دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

بهبود رتبه سایت

سرعت بازگذاری سایت در گوشی یکی از عواملی است که تاثیر زیادی بر بهبود رتبه سایت می گذارد طبق آخرین آماری که از گوگل در رابطه با موضوع AMP و تاثیر آن بر سئو ذکر شده رتبه سایت شما می تواند تحت تاثیر این عوامل باشد. پس توجه داشته باشید که باید برای بهبود آن عوامل تاثیر گذار دیگری را بر روی سایت پیاده سازی کنید.

هدایت کاربر به صفحه مورد نظر

هنگامی که کاربر بر روی صفحه ای کلیک می کند به طبع قصد دارد تا به موضوع و هدف خود برسد به همین دلیل شما باید آن را به ساده ترین حالت ممکن و بدون هیچ گونه سردرگمی به قسمت مورد نظر برسانید. به طور مثال اگر کاربر در صفحه داخلی شما است و می خواهد به صفحه اصلی برود شما باید برای کاربر این مورد را به گونه ای در همه صفحات قرار دهید. بعد از آن AMP به تحلیل و بررسی روند کلیک، نرخ تبدیل، تعداد بازدید کننده ها و… می پردازد تا بتواند اطلاعات سایت را مورد بررسی قرار دهد.

بررسی عملکرد AMP

این مورد مرتبط با نمایش اطلاعات در تلفن همراه می باشد و اگر دقت کرده باشید این نسخه قبلا وجود داشته است اما اکنون از JavaScript حذف شده است و شما می توانید در نسخه ساده تر شده HTML آن را مشاهده نمایید. در واقع AMP JavaScript یک فضای بهینه سازی شده را برای بارگیری اطلاعات خارجی فراهم کرده است تا هیچ عنصری حذف نشود. در اینجا باید ذکر کرد که کتابخانه اطلاعات با فیلتر کردن کدها و کم کردن آن ها سرعت بارگیری را بیشتر می کند. هر کد CSS که کند و یا غیرفعال می شود به صورت پیش فرض باگذاری نمی شود که در نتیجه به صورت دقیق تری مورد بررسی قرار می گیرد.
با توجه به اینکه این مورد بر پایه یک شبکه دلیوری پروکسی است باید برای توزیع اسناد خود از آن استفاده کنید. سیستمی که به عنوان یک عامل اعتبار سنج عمل می کند و هیچ وابستگی به منابع خارجی نداردو در واقع HTTP 2.0 برای عملکرد بهتر مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و بدون وابسته بدون تمامی موارد لود می شود.
بسیاری از کاربران برای توسعه دادن وب سایت خود از AMP Cache استفاده کرده اند تا گوگل به گونه ای بتواند آن ها را به صورتی ذخیره کند. در اینجا هنگامی که CDN تمامی فایل ها را بارگیری کند در نهایت بهره گیری از Cache می تواند فقط اطلاعات جدید را برای کاربر بارگیری کند.

AMP و تاثیر آن بر سئو سایت

AMP به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ها عوامل برای نمایش وب سایت و سرچ آن در گوگل می باشد اما در مطالعات جدید این مورد برای بررسی و همچنین اثر بخشی، بهبود ترافیک ارگانیک و افزایش بازدید می باشد. اگر می خواهید نرخ تبدیل خود را بالا ببرید و آن را افزایش دهید بهتر است این عامل را مورد بازبینی قرار دهید. نرخ کلیک از سمتی بر بهبود ترافیک طبیعی تاثیر می گذارد و در بخشی دیگر نیز سبب بهبود سئو سایت می شود. پس بهتر است برای تاثیر گذاری بیشتر و زودتر، استراتژی های آن را مورد بررسی قرار دهید و هر کدام را به انجام برسانید زیرا AMP به عنوان یک منبع، کار را برای شما راحت تر و ساده تر می کند. همچنین کاهش بانس ریت ( Bounce Rate ) در اینجا کمک می کند تا تجربه کاربری مناسبی را به مخاطب خود ارائه دهید.

فعال سازی AMP در وردپرس

برای استفاده از AMP باید پلاگین مورد نظر را بر روی وردپرس نصب کرده و آن را فعال کنید. به همین دلیل برای شروع باید به پیشخوان سایت وردپرس مراجعه کرده و طبق مراحل زیر تمامی نکات را انجام دهید. در منوی سمت راست بر روی افزونه ها رفته و از بین سه گزینه، مورد افزودن را انتخاب نمایید.

در ادامه باید اسم پلاگین مورد نظر در قسمت جستجوی افزونه ها سرچ نمایید. یکی از این افزونه های بسیار رایج که عملکرد مناسبی را از خود ارائه داده است پلاگین AMP for WP – Accelerated Mobile Pages می باشد.

پس از سرچ اسم افزونه و نمایش دادن آن در مخزن وردپرس بر روی گزینه نصب کلیک کنید. پس از که آن را نصب کردید و این عمل با موفقیت انجام شد در کنار این گزینه نوشته installed به همراه یک تیک سبز رنگ قرار می گیرد.

در ادامه گزینه Active را انتخاب نمایید تا افزونه برای شما فعال شود.

در مرحله آخر انتخاب آپشن، با دو گزینه basic و advance روبرو می شوید که بر حسب نیاز می توانید پلاگین خود را بر روی حالت دلخواه خود تنظیم نمایید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی AMP و تاثیر آن بر سئو سایت توضیحاتی را ارائه داده ایم که می توانید با بهره گیریاز آن سرعت سایت خود را افزایش دهید. اگر به صورت روزانه حجم بالایی از پست ها را بارگذاری می کنید بهتر است این مورد را حتما بر روی وب سایت خود پیاده سازی نمایید. عامل دیگری که در اینجا مطرح می باشد سرعت سایت در نسخه وب سایت است که در صورت عدم استفاده از آن ممکن است کسب و کار سایت های آنلاین با چالش مواجه شود.

نویسنده : #زهرا_انصاری

دسته :آموزش و مقاله تاریخ :جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ بازدید :1,827 نظرات : 0 نظر
نظرات
جهت پشتیبانی محصول از طریق تیکت اقدام کنید / نظرها بعد از تایید مدیران منتشر می‌شود.

    پشتیبانی تلگرام وین تم