هرآنچه که باید درباره گوگل داپلکس و تاثیر آن بر سئو بدانید

اگر شما هم در زمینه سئو و تکنولوژی‌هایی که امروزه توسط گوگل در زمینه‌های مختلف طراحی و ساخته شده‌ اطلاعاتی دارید به احتمال خیلی زیاد تابه‌حال با نام گوگل داپلکس مواجه شده‌اید. این تکنولوژی جدید همان‌طور که از نامش پیداست توسط گوگل طراحی و ساخته شده است که می‌تواند با دقت بالایی گفتگوهای انسانی را شبیه‌سازی کرده و عملکرد خوب و دقیقی را در این زمینه به شما ارائه دهد. به همین علت است که امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار است.
حال ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که این تکنولوژی چه ارتباطی با بهینه سازی سایت دارد؟ یکی از مهم‌ترین تاثیراتی که این ابزار می‌تواند روی سئو سایت داشته باشد این است که به کاربران اجازه میدهد تا تنها با صحبت‌کردن جستجوهای موردنیاز خود را در گوگل انجام دهند. همین ویژگی ساده و درعین‌حال کاربردی نیز باعث می‌شود تا صاحبان وب‌سایت‌ها تمرکز زیادی روی این ابزار داشته باشند.
در این مقاله از آی وحید قصد داریم کمی بیشتر درباره این تکنولوژی صحبت کرده و نکات مهم را پیرامون تاثیر آن روی سئو و بهینه سازی سایت بیان خواهیم کرد.

فهرست عناوین:

آشنایی کامل با گوگل داپلکس

Google Duplex چه ویژگی‌های مهم و کلیدی دارد ؟

تاثیر گوگل داپلکس روی تولید محتوای سایت

گوگل داپلکس و سئو تکنیکال

تاثیر گوگل داپلکس روی کدهای اسکیما سایت

آیا باید نسبت به گوگل داپلکس نگران باشیم؟

آینده پیش روی گوگل داپلکس

آشنایی کامل با گوگل داپلکس

اگر بخواهیم تعریف دقیق و علمی از این تکنولوژی به شما ارائه دهیم می‌توان گفت که Google Duplex در واقع یک عامل چت مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند وظایف شفاهی خاصی از جمله رزرو یا تنظیم قرار ملاقات را برای شما انجام دهد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این تکنولوژی این است که می‌‌تواند به‌راحتی هرچه تمام زبان طبیعی را درک کرده و آن را تولید کند. همین عامل نیز اجازه مکالمه‌های دونفره را به این عامل هوشمند می‌دهد.
نکته بسیار مهم دیگری که درباره گوگل داپلکس وجود دارد این است که این تکنولوژی می‌تواند مکث‌هایی را در طول مکالمه ایجاد کند که کاملا واقعی به نظر می‌رسند و از این نظر هم می‌تواند یک ابزار بسیار مفید برای چت و گفتگوهای دونفره باشد. این تکنولوژی بر روی یک شبکه عصبی بازگشتی که به‌اختصار RNN نامیده می‌شود اجرا شده و با اهداف عمومی در گوگل مورداستفاده قرار می‌گیرد. سیستم این فناوری به‌صورت مستقل طراحی شده و می‌تواند به طور مستقیم عملیات مختلف را انجام دهد.

Google Duplex چه ویژگی‌های مهم و کلیدی دارد ؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گوگل داپلکس این است که به‌محض این‌که تشخیص دهد نمی‌تواند یک وظیفه خاص را به‌درستی انجام دهد بلافاصله سیگنال‌هایی را به عامل انسانی ارسال کرده و او را نسبت به این موضوع آگاه می‌کند. همین مسئله نیز از بروز مشکلات بیشتر در آینده به میزان زیادی جلوگیری می‌کند. رابط صوتی که این تکنولوژی دارد به‌قدری واقع‌بینانه و واقعی طراحی شده است که تقریبا باعث تعجب تمامی افرادی شده که از آن استفاده کرده‌اند.
بر اساس اخبار گوگل، این شرکت در آینده‌ای نه چندان دور قصد دارد از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده کند. به عنوان مثال یکی از آن ها این توانایی را دارد که وقتی انسان در حال صحبت با یک عامل هوشمند است، یک سری از سیگنال‌ها را به فرد ارسال کند. این عامل هوشمند در واقع بر اساس هوش مصنوعی طراحی شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید امروزه بیشتر کاربرانی که از این ابزار استفاده کرده‌اند اصلا متوجه نشده‌اند که در حال صحبت‌کردن با یک عامل هوشمند هستند.
امروزه استفاده از این تکنولوژی در کسب‌وکارهای مختلف می‌تواند بسیار مفید واقع شود؛ چراکه کاربران بدون این‌که نیاز داشته باشند تا فرمان‌های خود را مستقیم وارد کنند می‌توانند تنها با صحبت‌کردن با این عامل هوشمند اقدام به رزرو زمان کرده یا سایر اقدامات این‌چنینی را انجام دهند.

تاثیر گوگل داپلکس روی تولید محتوای سایت

پیش از هر چیز شما باید بدانید که احتمال اینکه گوگل داپلکس بتواند به‌ صورت مستقیم روی لیست جستجوی گوگل تاثیرگذار باشد بسیار کم خواهد بود ولی شما نباید تاثیر غیرمستقیم آن را نیز نادیده بگیرید. به همین علت نیز کسب‌وکارها و مالکان سایت‌ها و همین‌طور افرادی که در حوزه سئو سایت فعالیت دارند باید اطلاعات خوبی را در این زمینه به دست بیاورند. چراکه کاربران امروزه به دنبال راحتی بیشتر در تعامل با سایت‌ها هستند.
به همین علت زمانی که تکنولوژی Google Duplex به‌صورت عمومی مورد استفاده قرار گیرد احتمالا آنها از سایت‌هایی استفاده خواهند کرد که از این تکنولوژی پشتیبانی میکند. این تکنولوژی می‌تواند جستجوهای محاوره‌ای را نیز انجام دهد که بدون شک پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارا خواهد بود. زمانی که عبارت موردنظر به‌صورت محاوره‌ای انجام شود صفحات سایت شما از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند بود و باید به شکل بهتری بهینه‌سازی شوند.
پس اگر شما هم قصد دارید بعد از ورود به این تکنولوژی به موفقیت برسید و بتوانید بر رقبایی که دارید پیروز شوید در چنین شرایطی باید محتوای باکیفیت‌تری را در صفحات سایت خود منتشر کنید تا گوگل نیز رتبه شما را بر همین اساس ارتقا دهد.

گوگل داپلکس و سئو تکنیکال

نکته بسیار مهمی که باید در خصوص تکنولوژی Google Duplex بدانید این است که این فناوری از سایر جهات نیز می‌تواند تاثیر زیادی روی سئو وب سایت ها داشته باشد. یکی از مهم‌ترین تاثیرات آن مربوط به داده‌های ساختاریافته در سایت است. این بحث که مربوط به سئو تکنیکال است باعث می‌شود تا وبمستران تمرکز بیشتری روی ساختار داده‌های خود داشته باشند و از این طریق بتوانند بر رقبای خود پیروز شوند و رتبه بهتری را در لیست جستجوی گوگل به دست بیاورند.
در واقع پس از اضافه‌شدن قابلیت‌های جدید مبتنی بر گوگل داپلکس برای جستجو، هرچه سایت شما داده‌های ساختاریافته تری داشته باشد شانس شما برای نمایش اطلاعات صفحات سایتتان به کاربر نیز به همان میزان افزایش پیدا می‌کند. پس وبسایت‌هایی که در حال حاضر در این زمینه قوی عمل کرده‌اند نیازی نخواهند داشت که سیستم و ساختار کدهای سایت خود را تغییر دهند.

تاثیر گوگل داپلکس روی کدهای اسکیما سایت

یکی دیگر از مواردی که با ظهور گوگل داپلکس در سایت‌های شما باید بهینه‌سازی شود مسئله کدهای اسکیما است. این کدها در واقع کدهایی هستند که در صفحات سایت شما قرار می‌گیرند و به گوگل کمک می‌کنند تا به شکل بهینه‌تر و دقیق‌تری کدها و محتواهای شما را متوجه شوند.
حال زمانی که کاربران از طریق تکنولوژی Google Duplex قصد داشته باشند در سایت شما جستجو کنند باید کدهای اسکیما به شکل بهینه‌ای طراحی شده باشد تا این فناوری بتواند منظور کاربر را به شکل بهتری متوجه شده و راهنمایی‌های بهتری را نیز در اختیار موتور جستجوی گوگل قرار دهد.

آیا باید نسبت به گوگل داپلکس نگران باشیم؟

شاید این سوال در ذهن شما نیز به وجود آمده باشد که آیا باید درباره گوگل داپلکس و ویژگی‌هایی که این تکنولوژی دارد نگران باشیم؟ بدون شک زمانی که کامپیوترها بتوانند با زبان انسان‌ها صحبت کنند بدون اینکه انسان‌ها متوجه شوند که در حال صحبت با کامپیوترها هستند نگرانی و ترس زیادی ممکن است در برخی از افراد به وجود بیاید. این مسئله حتی ممکن است امنیت افراد را نیز به خطر بیندازد.
همین عامل نیز باعث شده تا مدیران گوگل به دنبال راهکارهایی برای حل این مشکل باشند. یکی از بهترین راهکارهای ارائه شده این است که این ربات هوشمند پیش از این‌که شروع به صحبت کند ابتدا خود را به‌صورت کامل معرفی می‌کند. همین عامل نیز امنیت صحبت کردن با این تکنولوژی را افزایش داده و برخی از نگرانی‌ها را کاهش داده است.

آینده پیش روی Google Duplex

در حال حاضر زیرساخت‌های لازم در دنیا وجود ندارد که از این تکنولوژی به‌صورت همگانی استفاده شود ولی پیش‌بینی می‌شود که در آینده‌ای نزدیک تکنولوژی گوگل داپلکس به یکی از معتبرترین و بهترین تکنولوژی‌های دنیا در زمینه چت و همین‌طور جستجو از طریق گفتار روزمره تبدیل شود. استفاده از این تکنولوژی در سال‌های آتی بسیار رایج خواهد شد و بدون شک کاربران تجربه جذابی را از استفاده از این تکنولوژی به دست خواهند آورد.

نتیجه‌گیری

گوگل داپلکس یک تکنولوژی جدید و بسیار جذاب است که می‌تواند عملیاتی مانند رزرو و تنظیم قرار ملاقات را برای شما انجام دهد. این تکنولوژی که در واقع یک عامل چت دوطرفه بوده و یک رابط صوتی قوی دارد می‌تواند به میزان زیادی روی نتایج جستجو تاثیرگذار باشد. در واقع جستجوهایی که با استفاده از این تکنولوژی انجام می‌شوند نیازمند داده‌های ساختاریافته و همین‌طور محتوای بسیار باکیفیت خواهند بود.

دسته :آموزش و مقاله تاریخ :یکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ بازدید :2,485 نظرات : 0 نظر
نظرات
جهت پشتیبانی محصول از طریق تیکت اقدام کنید / نظرها بعد از تایید مدیران منتشر می‌شود.

    پشتیبانی تلگرام وین تم