آموزش ساخت فهرست و تغییر منو ها در وردپرس

ساخت فهرست در وردپرس یا درواقع همون منوهای سایت ما که با استفاده از اون میتونیم یک مسیر برای دسترسی ساده‌تر کاربران به صفحات مختلف رو فراهم کنیم که این صفحات میتونه در قالب دسته‌بندی، برگه‌های سایت، نوشته خاص و… باشه را با عنوان فهرست یا منو در وردپرس می‌شناسیم. فهرست‌ها یا همون منوهای وردپرس میتونند تا در بخش‌های گوناگونی در سایت بسته به کدنویسی انجام گرفته رو قالب انجام بگیرند که عمده‌ترین بخش برای منوها در هدر سایت و ستونهای کناری خواهد بود. با ساخت فهرست در وردپرس این امکان برای شما فراهم خواهد شد تا لینک‌های خودتون رو به صورت زیر منوهای متعددی تعریف کرده و در سایت نمایش دهید. با استفاده از فهرست‌ها، شما میتونید تا در سایت خودتون منوهای متنوعی ایجاد کنید و اونها رو در بخش‌های مورد نظر که اضافه کردید نمایش بدین. منوهایی که با استفاده از این امکان ایجاد می‌شوند، میتوانند دارای چندین مرحله باشند که این مراحل در وردپرس با عنوان زیرمنو شناخته شده هستند. به عبارت دیگه منوهای وردپرس رو میشه همون ul و li در زبان html در نظر گرفت که به صورت یک لیست چندگزینه‌ای میتونید چند منوی اصلی تعریف کرده و برای هر کدوم از این منوها نیز یک زیرمنو انتخاب کنید. حالا که با یک مفهوم کلی از فهرست‌ها در وردپرس آشنا شدید در ادامه به آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو وردپرس می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

برای ساخت فهرست در وردپرس و مدیریت منوهای وردپرس ابتدا پس از اینکه وارد پیشخوان وردپرس شدید و به ناحیه کاربری خودتون که با نقش کاربری مدیرکل هستش وارد شدید به مسیر نمایش> فهرست‌ها مراجعه کنید. با مراجعه به این بخش با صفحه زیر روبه‌رو خواهید شد که در مرحله اول لازمه تا اقدام به ساخت فهرست در وردپرس کنید تا اولین فهرست خودتون را بسازید. بسته به قالبی که استفاده می‌کنید ممکنه تا امکان استفاده از چند نوع فهرست در سایت برای شما وجود داشته باشه، به عنوان نمونه میتوانید همزمان از چند فهرست در بخش‌های هدر سایت، منوی بالایی سایت، سایدبار چپ یا راست و فوتر سایت استفاده کنید و در هر کدوم از این مکان‌هایی که در قالب برای نمایش فهرست تعیین شده برای موارد مورد نظر استفاده کنید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

حالا مشابه تصویر فوق در فیلد نام فهرست یک نام برای فهرست خودتون وارد کرده و روی دکمه ساخت فهرست کلیک کنید تا عملیات ساخت فهرست در وردپرس انجام بگیرد. بعد از ساخته شدن فهرست خواهید دید که منوی سمت راست که شامل برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندهای دلخوه، دسته‌ها و… هستش و با رنگ مات به شما نشون داده میشه که در حالت غیرفعال هستش شفاف شده و براتون فعال خواهد شد و در زیر فهرست ساخته شده هم تنظیمات مربوط به یک فهرست نمایش داده میشود.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

همونطور که در تصویر مشاهده می‌کنید برای ساخت هر فهرست در وردپرس این بخش از تنظیمات به شما نشون داده خواهند شد که در مرحله اول قبل از هرکاری برای افزودن لینک‌های دلخواه به فهرست باید تکلیف اونها را مشخص کنید.

  • اضافه شدن خودکار برگه‌ها: در صورت فعال بودن این گزینه هرگاه که یک برگه جدید در وردپرس ایجاد کنید و در سایت منتشر کنید به صورت خودکار و بدون اینکه شما کاری انجام بدین به این فهرست اضافه خواهد شد، پر در صورتی که تمایل ندارید تا برگه‌های گوناگونی که در سایت اضافه میکنید خود به خود به فهرست اضافه نشوند این گزینه را به حالت غیرفعال باقی بگذارید.
  • نمایش موقعیت: این گزینه هم برای تعیین موقعیت نمایش فهرست مورد استفاده قرار میگیره که بسته به قالب شما میتونه شامل گزینه‌های دیگه هم باشه، بنابراین برای اینکه فهرستی که ایجاد می‌کنید در چه بخشی از سایت باید نمایش داده بشه از این قسمت باید یکی از اونها را انتخاب کنید. در این مثال قالب استفاده شده ۲۰۱۵ وردپرس هستش که امکان نمایش دو نوع فهرست رو در اختیار قرار میده، یکی برای فهرست اصلی و دیگری برای نمایش شبکه‌های اجتماعی که در صورت انتهاب هر کدوم از این گزینه‌ها فهرست مورد نظر در مکان تعیین شده نمایش داده میشه.

نحوه اضافه کردن منو جدید در فهرست وردپرس

قبل از اینکه شروع کنیم به نحوه اضافه کردن منو جدید به فهرست ساخته شده لازمه تا برای اینکه انواع مختلفی از پیوندهای وردپرس رو بتونید اضافه کنید در صفحه نمایش بدین تا لازم نباشه تا به صورت دستی لینک‌ها رو وارد کنید. برای این منظور مشابه تصویر زیر روی دکمه تنظیمات صفحه کلیک کنید و سپس هر یک از بخش‌هایی که میخواهید تا برای افزودن در فهرست به شما مشابه چیزی که در ستون سمت راست تصویر قبل وجود داره نمایش داده بشه و یا اونو مخفی کنید کافیه تا تیک گزینه مورد نظر رو فعال و یا غیرفعال کنید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

همونطور که در تصویر میبینید گزینه‌ها برچسب‌ها و ساختارها که در مرحله قبل در جعبه سمت راست وجود نداشتند هم اضافه شدند و بسته به افزونه‌ها و پست‌تایپ‌های مختلفی که دارید میتونید تا موارد بیشتری رو از بخش تظیمات انتخاب کنید تا در فهرست‌ها نمایش داده شوند.

حالا برای اضافه کردن منوی جدید به فهرست ساخته شده کافیه تا به ترتیب زیر عمل کنید. ابتدا از قسمت جعبه‌ها روی برگه‌ها، دسته‌ها، برچسب‌ها، پیوندهای دلخواه و… که قصد دارید تا هر یک از اونها را به فهرست مورد نظر خودتون اضافه کنید کلیک کنید تا به صورت دسته‌ای به شما نمایش داده شوند. سپس مشابه تصویر زیر هر کدوم از اونها را که قصد دارید تا به فهرست شما اضافه شوند رو انتخاب کرده و روی دکمه افزودن به فهرست کلیک کنید و چند لحظه‌ای منتظر باشید تا فهرست اضافه شده و در سمت چپ در زیر عنوان ساختار فهرست به شما نمایش داده شوند.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

همونطور که در تصویر مشاهده می‌کنید در اینجا من دوتا برگه دارم که با عنوان خانه و برگه نمونه هستند و با انتخاب اونها و کلیک روی دکمه افزودن به فهرست به منوی من که در سمت چپ تصویر قرار داره اضافه شدند و حالا کافیه تا روی دکمه ذخیره فهرست کلیک کنم تا فهرست من در سایت نمایش داده بشه، همونطور که می‌بینید در قسمت برگه‌ها سه تا سربرگ با عناوین تازه‌ترین‌ها، دیدن همه و جست‌وجو وجود داره که میتونید با کلیک روی هر کدوم از تب‌ها دسترسی سریعتری به برگه مورد نظر که قصد دارید تا به فهرست اضافه کنید دسترسی داشته باشید، به همین ترتیب برای دسته‌ها، برچسب‌ها، نوشته‌ها و… هم میتونید به این شکل عمل کرده و آیتم‌های موجود در هر کدوم از اونها رو با استفاده از این سه تب به راحتی پیدا کرده و به فهرست خودتون اضافه کنید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

به همین ترتیب برای افزودن پیوندهای دلخواه هم میتونید به همین شکل عمل کرده و با افزودن نشانی و متن پیوند و در نهایت کلیک روی دکمه افزودن به فهرست منوی مورد نظرتون را به فهرست اضافه کنید تا در فهرستی که در قالب تعیین کردید نمایش داده شود.

تغییر خصوصیات پیشرفته در فهرست وردپرس

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که برای انواع آیتم‌هایی که به فهرست‌ها در وردپرس وجود داره و میتونید تا بعد از ساخت فهرست در وردپرس ازش استفاده کنید اینه که با ابزاری که به صورت پیشفرض در وردپرس وجود داره خصوصیات پیشرفته به منوی خودتون اضافه کنید، برای این منظور به تنظیمات صفحه که در بالای صفحه در سمت چپ قرار داره مراجعه کرده و سپس مشابه تصویر زیر خصوصیات پیشرفته که قصد دارید تا برای منوهای خودتون مدیریت کنید را فعال کنید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

در حال حاضر که نسخه ۴٫۸٫۱ وردپرس منتشر شده میتونید تا ویژگی‌های زیر رو برای آیتم‌های اضافه شده به فهرست وردپرس شخصی سازی و مدیریت کنید:

  1. هدف پیوند: این گزینه امکان تعیین باز کردن لینک در زبانه جدید را به شما خواهد داد که با فعال کردن اون در آیتم مورد نظر از فهرست قادر خواهید بود تا کاری کنید وقتی کاربر روی منو کلیک کرد لینک در پنجره جدیدی باز بشه، پیشنهاد می‌کنم در صورتی که منوهای شما به سایت دیگه‌ای لینک داده میشن حتما از این گزینه استفاده کنید تا بانس‌ریت سایت خودتون را حفظ کرده و بهبود بخشید.
  2. صفت عنوان: همونطور که در زبان HTML یاد گرفتیم تا برای هر لینکی که می‌سازیم با استفاده از تگ title یک عنوان برای لینک‌های خودمون تعریف کنیم این گزینه هم به شما این امکان رو خواهد داد تا نام دلخواهی رو برای منوی مورد نظر وارد کنید تا به عنوان title برای لینک مورد نظر در منو اضافه شود.
  3. کلاس CSS: اگر در برخی سایت‌ها دقت کرده باشید هر یک از منوهای موجود در فهرست دارای رنگ متفاوتی هستند، این رنگ‌ها با استفاده از همین بخش میتونن تا اضافه بشن و برای این مورد کافیه تا نام کلاسی که در فایل استایل شما برای رنگ‌بندی منو مورد استفاده قرار گرفته را وارد کنید. به عنوان نمونه اگر در فایل استایل کلاسی برای منو با عنوان menu-class-social تعریف شده باشه که با استفاده از اون رنگ منوی شبکه‌های اجتماعی متفاوت باشه میتونید تا با وارد کردن اون در فیلد مربوطه رنگی که در استایل تعیین شده را استفاده کنید.
  4. پیوندهای هم‌سو(XFN): این بخش هم برای تعیین نوع لینک‌ها به صورت follow و یا nofollow هستند که کافیه تا با وارد کردن یکی از گزینه‌های ذکر شده نوع ساختار پیوند رو برای اینکه به موتورهای جستجو بگیم آیا لینکی که دادیم تاثیری در رتبه داشته باشه یا نه رو میتونید وارد کنید. در صورت خالی بودن این گزینه حالت کلیه لینک‌ها در ساختار پیشفرض روی Follow قرار دارد.
  5. توضیح: در بخش توضیح میتونید تا توضیح کوتاهی برای منوی ساخته شده خودتون وارد کنید. این توضیح تنها زمانی به نمایش در میاد که قالب شما از این امکان پشتیبانی کنه.

در زیر هم تصویری از بخش‌های توضیح داده شده برای منوی ساخته شده را مشاهده می‌کنید که میتونید تا بر همین اساس تنظیمات پیشرفته برای منوی خودتون را سفارشی‌سازی کنید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

در نهایت بعد از اینکه منوی شما به صورت کامل تکمیل شد میتونید تا با کلیک روی دکمه ذخیره فهرست اونو منتشر تا مشابه چیزی که در تصویر زیر می‌بینید برای شما ساخته شود.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

مدیریت زیرمنو در فهرست وردپرس و تغییر چیدمان منو وردپرس

همونطور که در ابتدای مقاله اشاره ای داشتم میتونید تا با استفاده از خاصیت کشیدن و رها کردن منوهای ساخته شده رو به صورت زیر منو ایجاد کنید و برای هر منو مادر چندین منو فرزند انتخاب کنید و برای هر یک از این فرزندها هم قادر هستید تا مجددا چندین فرزند دیگه تعیین کنید تا به صورت دراپ‌داون در سایت نمایش داده شوند. به این صورت که با بردن نشانگر ماوس روی منوهای مادر به ترتیب منوهای فرزند نمایش داده شوند و یا اینکه اگر فهرست شما در سایدبار نمایش داده میشه از یک ساختار درختی پیروی کرده و منوهای فرزند زیر منوهای مادر نمایش داده شوند. بنابراین به منظور تعیین منوی مادر و فرزند کافیه تا نشانگر ماوس را مشابه تصویر gif. زیر روی منوی مورد نظر گرفته و با کمی جایجایی اونها را به صورت درختی مرتب کنید و یا به جایگاه دیگری از یک منوی مادر دیگه انتقال دهید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

حالا بعد از اینکه جایگاه هر آیتم رو تغییر دادید و منوهای مادر و فرزند به درستی و دلخواه خودتون مرتب شدند روی دکمه ذخیره فهرست کلیک کنید تا منوی شما ذخیره شده و در نهایت مشابه تصویر زیر به صورت مادر و فرزند نمایش داده شوند.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

مدیریت جایگاه‌ها در فهرست وردپرس

خُب، حالا که کار بر روی فهرست‌ها در وردپرس تموم شده و اقدام به ساخت فهرست در وردپرس کردید، بسته به نوع قالب که همزمان بشه چندتا فهرست در مکان‌های مختلف نشون داد رو ساختید در مسیر نمایش> فهرست‌ها روی تب مدیریت جایگاه‌ها کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر براتون نمایش داده شده و سپس از بین گزینه‌های موجود هر فهرستی رو که برای بخش‌های مختلف ساختید رو انتخاب کنید تا در اون نمایش داده بشه. همونطور که در تصویر زیر میبینید قالب من دارای دو نوع فهرست هستش که یکی برای فهرست اصلی و دیگری برای شبکه‌های اجتماعی ساخته شده تا وقتی لینک شبکه‌های اجتماعی را وارد کردم آیکون مورد نظر در اون نمایش داده شود.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

حالا بعد از اینکه جایگاه تعیین شده برای فهرست‌های ساخته شده را انتخاب کردید روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید و سایت رو مشاهده کنید تا مشابه زیر منوهای شما در سایت نمایش داده شوند.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس و تغییر منو در وردپرس

همونطور که در تصویر بالا می‌بینید هر دو فهرستی که با عنوان mizbanfa و social media ساختیم و در مدیریت جایگاه‌ها تعیین کردیم تا در کجای قالب نشون داده بشن به ساختار قالب اضافه شدن و با کلیک روی اونها میشه به لینک‌های مقصد هدایت شد.

مطالب مرتبط

کد تخفیف ویژه سال جدید

کد تخفیف ویژه سال جدید

بوی جان می آید اینک از نفس های بهار 💚🌸 دستهای پر گل اند این شاخه ها ، بهر نثار ❤️🌸 با پیام دلکش ” نوروزتان پیروز باد “ 💙🌸 با سرود تازه ” هر روزتان نوروز باد “ 💜🌸 شهر سرشار است از لبخند ، از گل ، از امید 💛🌸 تا جهان باقی […]

ویرایش آنلاین تگ موزیک

ویرایش آنلاین تگ موزیک

گاها برخی از وبمسترانی که کارشان ارسال پست موزیک و فایل صوتی است در ویرایش تگ موزیک یا تگ mp3 به مشکل برمیخوردند. اسکریپت WinMusic Editor این کار را برای شما راحت کرده و شما می توانید بدون استفاده از سرور مجازی تگ فایل صوتی خود را ویرایش کرده و همزمان در هاست دانلود خود […]

آموزش آسان ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل در ۳ دقیقه

آموزش آسان ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل در ۳ دقیقه

یکی از مهم ترین اقدامات سئو ، ثبت وب سایت در سرچ کنسول گوگل (Google Webmaster) است کنسول جستجوی گوگل ابزار های بسیار مهمی را در اختیار مدیران وب سایت ها قرار می دهد تا حضور و رتبه بندی سایت خود را مشاهده کنند در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چگونه به […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات ویژه